Figueras & Museu Dali

“Dali’nin evinde büyülenmeye hazır mısınız?”

Bir kaç günlük bir Barselona gezisi planlıyorsanız, Katalunya Bölgesi’nin bir başka şehri olan Figueras’ta bulunan Salvador Dali Müzesi’ni görmeden gelmemelisiniz.

SONY DSC
Figueras da neresi derseniz, Barcelona’ya trenle 1,5 saat kadar uzaklıkta, ünlü Sürrealist Ressam Salvador Dali’nin yaşamış olduğu evin bulunduğu sahil kasabası olan Cadaques’in bağlı bulunduğu şehir. Bu ufak şehirde bulunan bir çok müzeden en önemlisi ise Salvador Dali Müzesi.  Daha önce Sabancı Müzesi’nde veya farklı sergilerde gördüklerinizin çok daha fazlası ve en önemli Dali eserlerinin orijinallerini burada görme imkanına sahipsiniz. Dali’nin yaşadığı ev ise buraya 1 saat mesafedeki sahil kasabasında bulunuyor.

SONY DSC

01-2

İspanya Demir Yolları Renfe ile buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tren biletini almak için en kolay ulaşacağınız tren istasyonu Passeig de Gracia’da bulunuyor. Tren saatlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Buraya gelirken en erken saatteki (07:00 civarı) treni tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü müzenin kapıları 10:30da açılıyor ve bu erken trene binerek şehir merkezinden yürüyüp 10.00 civarı müzeye ulaşmış oluyorsunuz bu da içeriye ilk girenlerden olmanızı sağlıyor. Bunun avantajını üst katları gezerken anlayacaksınız çünkü saat ilerledikçe müze bir hayli kalabalıklaşıyor ve girişteki eserleri görmek için kuyruk beklemek zorunda kalıyorsunuz, fotoğraf çekmeniz de zorlaşıyor. Keyifli bir gezi için erken saatte gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

01-3

İçerideki bir çok eserde Dali’nin sevgilisi, hayatının kadını Gala’yı görüyoruz.  Malum kendisi de uçuk kaçık bir sanatçı olduğundan müzede onlarca farklı ve çılgın eseri  bir arada göreceksiniz. Bunlardan biri de Gala’nın tablosunu çizerken kendi portresini 6 farklı aynaya bakarak resmettiği tablosu. Gerçekten muhteşem ve olağanüstü eserler bulunuyor, hepsini teker teker burada yazarak anlatmak çok zor fakat elimizden geldiğince fotoğraflamaya çalıştık.SONY DSC

03

SONY DSC

07

08

09

10

SONY DSC

SONY DSCBizim en çok ilgimizi çeken eser Mae West Odası oldu. İçeri girdiğinizde duvarda 2 tablo, onların tam ortasına gelecek şekilde aşağı yerleştirilmiş burun şeklinde bir obje, (baktığınızda daha çok şömineyi andırıyor) ve perspektif olarak ön tarafa yerleştirilmiş dudak şeklinde kocaman bir koltuk. İlk başta pek bişey ifade etmeyen ve birbirinden biraz ayrık görünen bu objeleri tam karşıda bulunan ve yukarı merdivenle çıkılan bir platformun üzerindeki kocaman büyütecin arkasından gördüğünüzde gerçekten tam olarak ne olduğunu anlayabiliyorsunuz. Karşınızda Mae West’in canlı durduğunu, gözleriyle sizi izlediğini sanmanız mümkün.

SONY DSC

SONY DSC

Mae West, 20. Yüzyılın ilk zamanlarından, çok ünlü bir şarkıcı ve aktrist aslında. Kendisi bir seks sembolü olarak da tanınıyor. Dudaklarıyla ünlü olan bu hanımefendinin “Oda” halindeki tasvirini de Salvador Dali üstlenmiş ve ortaya bu harika sanat eseri çıkmış.


SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Müzeyi yaklaşık 2 saatte gezebilirsiniz ve buradan çıkıp hemen yan taraftaki Dali’nin Mücevher Müzesi’ne görmenizi öneririz. Burada da yine Dali’nin tasarladığı birbirinden enteresan ve şahane mücevherler sergileniyor.22 23 SONY DSC

Özellikle içine ufak bir aksam yerleştirilmiş olan ve kalp atışlarını gözlemleyebildiğiniz Yürek şeklindeki mücevher göz alıcı.. Bunun yanısıra Neslin’in hayran kaldığı dudak şeklinde harika bir broş da var. Müzeye ait olan dükkanda bu mücevherlerin bazılarının replikalarını bulmak mümkün. Hepsi harikalar. Ancak replika olsalar bile fiyatları çok da ucuz değil :)

SONY DSC

SONY DSC

Ayrıca Dali’nin birçok tablosunun farklı ebatlardaki replikaları da burada satılıyor. Dükkanda Dali ve eserleri temalı bir çok şeyi bulmanız mümkün ve tüm bu satılanların başka hiç bir yerde eşini bulamayabilirsiniz.

27

Bu ihtişamlı müzeyi gezdikten sonra şehirde de ufak bir tur attık.

29

28

Barselona’ya yolu düşenlerin bu tavsiyeleri asla atlamaması gerekiyor :)

Tüm bu tavsiyelerimizi bulabileceğiniz Foursquare listemiz için bu linke bakın, nereye gideceğinize hemen karar verin, yol tarifi aramaktan kurtulun!

https://tr.foursquare.com/gezmedengelme/list/figueras–museu-dali

www.gezmedengelme.com

 

Profiterol tadında gezi rehberi :)

Bir Cevap Yazın

Close
Bizi takip edin...
Bizi twitter'da takip etmek ister misiniz?
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-43427586-1', 'gezmedengelme.com'); ga('send', 'pageview');